CMC S.A.

Jak działają zagęstniki kosmetyczne?

Krem, żel pod prysznic, szminka, balsam do ciała. Wszystkie te kosmetyki, aby miały właściwą konsystencję, były łatwe w aplikacji, a do tego jeszcze wyglądały estetycznie, muszą mieć w swoim składzie odpowiedni zagęstnik. Czym są zagęstniki kosmetyczne i jakie działają?

Zagęstniki kosmetyczne – poznaj ich działanie

Zagęścić formułę kosmetyków można na różne sposoby. Jednym z nich jest dodanie wosków i wypełniaczy konsystencjotwórczych, substancji zagęszczających czy polimerów. Inną metodą jest również homogenizacja, która również powoduje wzrost lepkości. Zagęstniki kosmetyczne są dodawane do kosmetyków, aby miały one odpowiednią konsystencję. Oczywiście ich ilość w składzie i rodzaj jest różny, w zależności od rodzaju kosmetyku i pożądanego efektu. Inną konsystencję musi przecież mieć szminka, aby nie wylewała się z opakowania i miała formę sztyftu czy krem do twarzy, który jest w słoiczku i musi się łatwo nakładać i dobrze wchłaniać. Kosmetyki są produkowane w wielu formach. Najczęściej są to roztwory wodne, żele, emulsje, proszki, sztyfty i zawiesiny. Aby wybrać odpowiedni zagęstnik kosmetyczny, trzeba najpierw wiedzieć jaki efekt chcemy uzyskać. Bierze się pod uwagę to, jaka ma być lepkość i forma kosmetyku oraz jakie mają być odczucia przy jego nakładaniu. Jednym z najbardziej popularnych zagęszczaczy do fazy wodnej jest celuloza i jej pochodne. W zetknięciu z wodą tworzy ona żel, który się nie rozwarstwia. Zwykle stosowana jest jako zagęstnik do szamponów i past do zębów. W wyniku reakcji polimeryzacji kwasu akrylowego powstaje carbomer. Ma postać białego, bezwonnego proszku, który tworzy roztwory o wysokiej lepkości.

Można również używać zagęstników do fazy olejowej. Stosuje się wtedy różne rodzaje wosków, na przykład wosk pszczeli. W tym przypadku wybór wosku zależy również od tego, jaki chcemy uzyskać efekt. Czy ma to być błyszczenie, matowienie czy elastyczność? Aby kosmetyk lepiej się rozsmarowywał na skórze, do balsamów często dodaje się mieszanki dwóch długołańcuchowych alkoholi tłuszczowych. Zagęstniki trzeba wybierać i dodawać umiejętnie, gdyż zwiększenie lepkości kremu może się też wiązać z tym, że stanie się on trudniejszy w aplikacji, a konsystencja mniej elastyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *